بررسی انواع قلاب جرثقیل سقفی

بررسی انواع قلاب جرثقیل سقفی - تجهیز کزین

Crane به کاربران این اجازه را می دهد تا مواد را به صورت افقی و همچنین عمودی جابجا کنند. اندازه آنها متفاوت است، از جرثقیل های سوار بر کامیون که در محل کار استفاده می شوند تا تجهیزات عظیمی که برای جابجایی کانتینرهای حمل و نقل در بنادر طراحی شده اند. حال برای جابجایی و اتصال بار از قلاب ها استفاده می کنند. در ادامه به بحث در مورد قلاب، کارایی و انواع آن خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

قلاب جرثقیل چیست؟

قلاب بالابر وسیله ای است برای گرفتن و بلند کردن بار که معمولاً مجهز به یک چفت ایمنی است تا از جدا شدن زنجیر، یا طناب سیم بالابر که بار به آن متصل است، جلوگیری کند. یک قلاب ممکن است دارای یک یا چند قرقره داخلی به عنوان بلوک و تکل برای افزایش نیروی بالابر باشد.

استفاده از آنها آسان است و در صورت لزوم می توان آنها را با قفل محکم کرد. قلاب جرثقیل سقفی همچنین می تواند با انواع مختلفی از کانکتورها ارتباط برقرار کند و به افراد امکان می دهد انواع مختلف بارها را بدون تغییر اتصال قلاب جابجا کنند.

همچنین علاوه بر استفاده برای اتصال بارها، می تواند به عنوان نقطه اتصال برای اتصالات جرثقیل مانند توپ خراب کننده نیز عمل کند. اتصالات توپ و جرثقیل می تواند برای شکستن سریع یک سازه به عنوان بخشی از پروژه تخریب استفاده شود. سازندگان جرثقیل اغلب مجموعه‌ ای از لوازم جانبی را تولید می ‌کنند که برای کار با محصولات خود طراحی شده‌ اند، از جمله قلاب ‌هایی با اندازه‌ های مختلف و اتصالات مختلف.

از اجزایی همانند طناب سیمی- طناب فلزی، زنجیر (مجموعه ای از پیوندهای متصل که معمولا از فلز ساخته شده اند) و طناب (ترکیبی خطی از لایه ها، نخ ها یا رشته هایی که به هم تابیده و بافته اند) تشکیل شده است. می توانید از قلاب برای جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه ای و سایر انواع تجهیزات بالابر استفاده کنید.

مقاله قلاب جرثقیل چیست؟
قلاب جرثقیل چیست؟

معرفی انواع قلاب جرثقیل به همراه کاربردشان

1- قلاب جرثقیل تکی و قلاب جرثقیل دوبل

انواع قلاب های جرثقیل به دو دسته کلی تک جرثقیل و قلاب جرثقیل دوبل تقسیم می شوند. هنگامی که به دنبال قلاب مناسب برای جرثقیل خود هستید، نیازهای عملیاتی خود را ارزیابی کنید. این به شما کمک می کند تا از دسته بندی مناسب انتخاب کنید. وجه تمایز اصلی بین قلاب جرثقیل تکی و دوبل، تعداد قلاب است. اساساً، یکی از چند قلاب می تواند به جرثقیل متصل باشد.

نوع اول برای بلند کردن وزن 75 تنی بدون به خطر انداختن تعادل تجهیزات و سنگ ریزه ایده آل است. در حالی که دومی مزایای کنترلی برتری را ارائه می دهد و آنها را برای بارهای سنگین تر از 75 تن مناسب می کند.

مشاهده محصولات تجهیزکرین: https://tajhizcrane.com/

2- قلاب های چشمی

یک قلاب چشمی از یک زنجیر یا اتصالات برای اتصال دائمی که به قلاب جوش داده شده تشکیل شده است. با قلاب چشمی، انعطاف پذیری بسیار بیشتری از نظر حرکت و ارگونومی برای قرار دادن قلاب و اتصال آن به بار به دست می آورید. با این حال، قلاب چشمی یک راه حل دائمی است. اگر گلوی قلاب در حین استفاده کشیده، ترک خورده یا خم شود، کل قلاب باید  پس از بازرسی از کار افتاده و از سرویس خارج شوند.

3- قلاب های چرخشی

دو نوع قلاب چرخشی وجود دارد و کاربر باید قبل از بلند کردن بار در هوا از نوع قلاب چرخشی که استفاده می کند آگاه باشد:

قلاب چرخشی موقعیت یابی: این نوع قلاب چرخشی به ریگر اجازه میدهد تا قلاب را در حین اتصال به بار به درستی تراز کند. این نوع قلاب برای چرخش در هنگام بارگذاری طراحی نشده است و فقط زمانی استفاده می شود که نیاز دارید قلاب را روی نقطه انتخاب قرار دهید.

قلاب چرخشی واقعی با بلبرینگ: این نوع قلاب چرخشی دارای یک یاتاقان در داخل است که به قلاب اجازه می دهد تا تحت بار آزادانه بچرخد. اتصالات بالایی می‌چرخانند و می‌چرخانند تا بار بچرخد و از پیچ ‌خوردگی قطعات جلوگیری شود.

4- قلاب جرثقیل آهنگری

قلاب آهنگری معمولاً برای جرثقیل های مستقر در خانه های تولیدی استفاده می شود. با آلیاژ فولاد گرم ساخته شده است و با جوش دادن پیوند اتصال ثابت می شود، قلاب های جرثقیل آهنگری که توسط آلیاژ گرمایش و خنک کننده ساخته شده اند، بارها را بدون اعمال مقاومت یا فشار اضافی بالا می برند. آنها برای کاربردهای ساده مانند بلند کردن بار تک تکه برای حرکت صاف مناسب هستند.

مشاهده محصولات تجهیزکرین: گیربکس جرثقیل سقفی

معرفی انواع قلاب جرثقیل به همراه کاربردشان
معرفی انواع قلاب جرثقیل

5- قلاب جرثقیل C شکل

قلاب های جرثقیل C انواع مختلفی دارند، مانند قلاب های C متوازن، قلاب C چرخشی موتوری، قلاب C چرخشی میل، قلاب رول کاغذی، قلاب های جابجایی سیم پیچ و غیره.

6- قلاب درام یا بشکه ای

قلاب بشکه برای بلند کردن بشکه یا درام استفاده می شود. آنها دارای یک نقطه انتهایی گسترده هستند که زیر لبه بشکه یا طبل می رود و همراه با مجموعه زنجیر چند پایه استفاده می شود. معمولاً همراه با یک جفت بند استفاده می شود و برای استفاده در زوایای 30-45 درجه طراحی شده است.

نکات مهم ایمنی هنگام استفاده از قلاب جرثقیل

چندین نگرانی ایمنی در مورد قلاب جرثقیل وجود دارد. قلاب پایین آمده می تواند یک تهدید ایمنی باشد، زیرا قلاب های جرثقیل بزرگ هستند و در صورت ضربه خوردن می توانند باعث صدمات قابل توجهی به سر شوند. تأیید اینکه بارها به طور ایمن روی قلاب سوار شده اند و افراد در هنگام بالا و پایین بردن بار از بار خارج می شوند، مهم است. افراد همچنین باید هنگام محکم کردن بارها روی قلاب جرثقیل مراقب باشند، زیرا خطر گیر افتادن انگشتان یا دست و پا در قلاب بار وجود دارد.

مشاهده دیگر مقالات ما: بررسی خطوط برق رسان جرثقیل

در نهایت

قلاب جرثقیل نقطه اتصال بر روی جرثقیل است که برای اتصال با زنجیر و طناب های متصل به بارهایی مانند جعبه ها، تیرهای ساختمانی و ماشین آلات طراحی شده است. قلاب ها در سبک های مختلفی برای رفع نیازهای مختلف وجود دارند و مانند سایر قسمت های جرثقیل، برای بارهایی با اندازه و نوع خاصی رتبه بندی می شوند. مهم است که از استفاده از قلاب جرثقیل با جنس بی کیفیت و کارایی و عملکرد پایین خودداری کنید، زیرا ممکن است منجر به آسیب به جرثقیل یا از بین رفتن بار شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *