علت های مهم آسیب دیدن جرثقیل های سقفی

آیا می دانید علت های آسیب دیدن جرثقیل سقفی چیست

شرکت های بی شماری هستند که در صنایع تولیدی و ساختمانی شان برای بلند کردن و حمل و نقل مواد و تجهیزات سنگین و بزرگ نیاز به جرثقیل های سقفی (آیا می دانید جرثقیل سقفی چیست؟) دارند. چرا که این سیستم می تواند هنگام نصب و استفاده صحیح، عملیات حمل و نقل را آسان تر و ایمن تر انجام دهد. موضوع مهم این است که خطرات متعددی می تواند در مورد جرثقیل ها رخ دهد که هر ساله باعث صدمات شدید و تلفات جانی می شود.

حال برای پیشگیری از این صدمات و بلایا لازم است که كارگران و مدیران اجرایی و هر کسی که به نوعی به کار با جرثقیل ها مشغول است از خطرات خاصی كه هنگام كار ممکن است رخ دهد، آگاهی داشته باشند. بسی جای خوشحالی است که شرکت تجهیز کرین قبول زحمت نموده و اطلاعاتی در مورد آسیب هایی که ممکن است برای جرثقیل ها رخ دهد، جمع آوری کرده و در اختیار شما همراهان گرامی قرار میدهد. مطمئناً مطالعه ی آن خالی از لطف نیست.

مهمترین مشکلات و آسیب هایی که ممکن است برای جرثقیل ها به وجود آید

مشکلات و آسیب های جرثقیل ها به وجود می آید چیست؟
مشکلات و آسیب های جرثقیل ها

خطرات ناشی از برق گرفتگی

باید گفت نزدیک به 50 درصد از حوادث جرثقیل های سقفی در نتیجه ی تماس ماشین آلات با یک منبع برق در هنگام کار است. معمولا تماس با خط برق اغلب هنگامی اتفاق می افتد که جرثقیل در حال انتقال مواد در نزدیکی یا زیر خطوط برق انرژی بوده و خط بالابر یا بوم، یکی از آنها را لمس می کند.

همچنین ممکن است فردی آنجا باشد که با لمس جرثقیل در خطر برق گرفتگی قرار دارد و در صورت تماس با خط برق نه تنها خطر فقط به اپراتور محدود نمی شود بلکه به تمام پرسنل مجاور گسترش می یابد و در نتیجه یک تماس منفرد با خطوط برق می تواند منجر به مرگ و جراحات متعدد شود. برای جلوگیری از این خطرات باید برنامه ریزی ایمنی و اقدامات پیشگیرانه داشته باشید. یعنی اپراتورها باید تمام خطوط برق را دارای انرژی تلقی کنند تا زمانی که شرکت برق برخلاف آن را گوید.

مطالب مفید: نحوه بستن ریموت کنترل جرثقیل سقفی

همچنین هنگام کار در نزدیکی خطوط برق باید سرعت مطمئنی را حفظ کنند. بوم جرثقیل یا واگن برقی نصب شده روی کامیون با استفاده از سیستم کنترل از راه دور برقی برای بارگیری و تخلیه نیز می تواند بسیار خطرناک باشد. در نتیجه این نوع تجهیزات هرگز نباید در نزدیکی خطوط برق استفاده شوند و یک سیستم کنترل از راه دور غیر رسانا، پنوماتیک یا رادیویی هنگام کار در نزدیکی خطوط برق میتواند بهترین گزینه برای ایمنی بیشتر باشد.

تعمیرکار در حال عیب یابی جرثقیل سقفی باید برای برق گرفتگی احتیاط کند

بارهایی که ممکن است سقوط کنند

سقوط مواد و بارها نگرانی عمده در هر محل کاری با استفاده از جرثقیل های سقفی است. این خطر ممکن است بر اثر عواملی چون آسیب و تخریب سیم بکسل باشد که این امر خود بر اثر مشکلاتی مثل تابیدگی، خوردگی، فشار بیش از حد، سایش، شرایط محیطی (قرار گرفتن در برابر گرما و یا مواد شیمیایی) برای سیم بکسل ایجاد میشود.

از راه های کاهش خطر سقوط مواد، انجام تعمیر و نگهداری منظم قطعات بالابرها است. همچنین عملکرد دقیق بالابر هیدرولیکی یکی دیگر از فاکتورهای مهم ایمنی است که باید در هر زمان استفاده از جرثقیل های سقفی مورد توجه قرار گیرد. یعنی فردی که مسئولیت مدیریت بالابر را عهده دار است باید از مهارت بالایی برخوردار بوده و جابجایی خیلی سریع جرثقیل و بالابر هنگام تحمل بار سنگین می تواند برای اپراتور جرثقیل و کارگران اطراف آن خطرناک باشد. پس تغییر مسیر و جهت ها باید به آرامی و با دقت انجام شود تا از ریختن بارهای سنگین و چرخاندن بار که بسیار خطرناک است، جلوگیری شود.

مسائل و مشکلات مربوط به تراز در جرثقیل ها

یکی دیگر از دلایل عمده آسیب دیدن جرثقیل و یا قطعات آن، تراز نامناسب قطعات جرثقیل است. یعنی اگر جرثقیل به درستی نصب نشود و همه قطعات به درستی تراز نشوند، مطمئناً مشکلاتی در کارکرد جرثقیل ایجاد خواهد شد. پس نصب تیرهای حمال و ریل های طولی جرثقیل باید توسط افراد حرفه ای این کار صورت گیرد. همچنین مرتباً توسط ارائه دهنده خدمات مورد بررسی قرار گیرند تا اگر مشکلی بود از بزرگتر شدن آن جلوگیری به عمل آورند.

سایش و پاره شدن چرخ های انتهایی کامیون

مشکل تراز نبودن جرثقیل باعث آسیب رساندن و سایش زودهنگام چرخ های جرثقیل میشود. این چرخ ها از اجزای اصلی جرثقیل به حساب می آیند و از آنجا که روزانه از آنها استفاده میشود، به طور طبیعی ساییده شده و در صورت لزوم مکرراً نیاز به بررسی و تعویض و تعمیر دارند. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل باید جرثقیل سقفی توسط تولید کنندگان معتبر طراحی، آزمایش و بازرسی شوند.

بیش از حد بارگیری کردن و آسیب رساندن به قلاب ها

شاید 80 درصد کل خرابی های جرثقیل و ساختاری آن بر میگردد به ظرفیت بیش از اندازه در بارگیری، یعنی هنگامی که جرثقیل بیش از حد بار شود، تحت فشارهای ساختاری قرار گرفته که ممکن است صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند. مثلاً با بار زیاد قلاب جرثقیل ممکن است خم شده و آسیب ببیند که این قطعه یکی از قسمت های مهم جرثقیل بوده و باید به درستی از آن مراقبت نمود.

همچنین نوسان یا افت ناگهانی بار، بالا بردن بار بیش از ظرفیت، استفاده از اجزای معیوب همگی باعث ایجاد خطرات احتمالی میشوند. راه حل این مشکل این است که کارفرمایان ملزم هستند تا آموزش رسمی برای همه اپراتورهای جرثقیل ارائه دهند و آموزش در حین کار مناسب ترین روش برای اقدامات پیشگیرانه است.

در نهایت

خطرات متعددی می تواند در مورد آسیب دیدن جرثقیل های سقفی ایجاد شود که در این مطلب به مهمترین شان اشاره کردیم. بنابراین هر شرکتی که از سیستم بالابر برای جابجایی و حمل و نقل استفاده میکند، موظف است تا از مشکلات رایج جرثقیل ها مطلع بوده و کارگران خود را ایمن نگه دارند و آنها را با این مسائل آشنا کنند. بنابراین حتما این موارد ذکر شده را به خاطر بسپارید و بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که این موارد در صنعت شما اتفاق نمی افتد.

گردآوری شده توسط: فروشگاه لوازم جرثقیل تجهیز کرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *