آشنایی با انواع جرثقیل دروازه ای

انواع جرثقیل دروازه ای

امروزه جرثقیل را می توان به عنوان یکی از مهمترین تجهیزاتی دانست که برای حمل وسایل و ابزار سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل ها در انواع متنوعی تولید و به بازار عرضه می شوند و دارای کاربرد بسیار زیادی هستند. به طور کلی می توان گفت که استفاده از جرثقیل در بسیاری از صنایع با رونق بسیار زیادی همراه است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از انواع مدل های جرثقیل موجود در بازار و کارکرد آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید…

هر آنچه که باید درباره ی جرثقیل دروازه ای و انواع آن بدانید

جرثقیل دروازه ای سازه ای پرکاربرد در صنعت می باشد که با نام (Gantry crane) نیز آن را میشناسند. اگر از دور به این ماشین نگاه کنید؛ دقیقا مانند یک دروازه و بر روی دو ستون شکل گرفته است. به دلیل همین ساختار، جرثقیل دروازه ‌ای می ‌تواند هم در سالن ‌های سرپوشیده و هم در فضاهای باز، در صورت نیاز مورد استفاده قرار بگیرد. این نوع از جرثقیل ها به دو صورت دروازه ای و نیم دروازه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

جرثقیل های دروازه ای معمولا مانند مدل سقفی، در انواع تک پل، دو پل و کنسول دار، بدون کنسول ساخته شده و در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند.

پل های این جرثقیل بر روی پایه و جعبه چرخ های دو طرف استقرار یافته و حرکت طولی این جرثقیل ها بر روی ریل های مستقر روی زمین انجام می پذیرد. این جرثقیل ها عموماً در مراکز بارگیری، کانتینرها، مراکز صنعتی و تولیدی به کار برده می شوند.

جرثقیل نیم دروازه ای (Semi Gantry Crane)

Semi Gantry Crane

این جرثقیل ها به شکل L وارونه ساخته می شوند. یک طرف آن روی تیرهای سقفی و طرف دیگر آن بر روی ریل زمینی حرکت می کند. در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که استفاده از بخشی از عرض سالن مورد نظر باشد. نوع نیم دروازه ای این جرثقیل ها (به صورت نیم سقفی و دروازه ای) در فضاهای باز و برای تخلیه بار مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت دوپل و تک پل ساخته می شوند.

مشاهده قطعات و لوازم جرثقیل دماگ:جاروبک جرثقیل

آشنایی با انواع جرثقیل دروازه ای به همراه کاربردشان

جرثقیل دروازه ای دو پل

این نوع جرثقیل متشکل از دو پل، دو پایه نگهدارنده کالسکه و بالابر و تجهیزات الکتریکی می باشد. که از این جرثقیل ها در محوطه های باز برای تخلیه و بارگیری استفاده می کنند. این نوع جرثقیل را به دلیل استفاده از عرض، بیشتر بصورت کنسول دار یک طرفه و دو طرفه می سازند.

جرثقیل دروازه ای تک پل

جرثقیل دروازه ای تک پل با ظرفیت و دهانه محدود ساخته می شود و در محوطه های باز برای جابجایی و تخلیه و بارگیری مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های این نوع جرثقیل این است که، نوع کنسول دار آن می تواند عرض بیشتری را پوشش دهد.

نکاتی که لازم است به هنگام ساخت و نصب جرثقیل دروازه ای و یا نیم دروازه ای (تک پل یا دو پل) رعایت شود:

1- در جرثقیل دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای لازم است تا طول کلگی و فاصله چرخها با دقت محاسبه شود.

2- انتخاب زاویه بین ستونها در جرثقیل دروازه ای بسیار مهم است.

3- طراحی اتصالات در انواع مختلف جرثقیل دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای بسیار مهم است.

4- توصیه می شود تا تجهیزات موتوری و برقی جرثقیل دروازه ای به منظور حفاظت در برابر تابش مستقیم آفتاب و یا در برابر بارش باران مجهز به سایبان مناسب باشند.

5- اثر باد بر روی توان موتورهای حرکت طولی و عرضی جرثقیل دروازه ای بسیار تاثیر گذار است به همین دلیل لازم است تا جرثقیل دروازه ای در مقابل اثر باد و همچنین نیروهای زلزله در برابر واژگونی کنترل شود.

مشاهده قطعات و لوازم جرثقیل دماگ:شاسی جرثقیل

جرثقیل های دروازه ایاز مهمترین مزایای استفاده از جرثقیل های دروازه ای میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. این سازه مناسب برای حمل و جابجایی وسایل و قطعاتی بوده که در مناطق باز قرار دارند.
  2. این نوع از جرثقیل را می توان در حالت تک پل و دوپل اجرا نمود.
  3. جرثقیل دروازه ای موجب تسریع عملیات بارگیری و تخلیه در مناطق صنعتی می شود.
  4. مصرف انرژی پایینی دارند و بهینه هستند.
  5. برای تسهیل در اپراتوری جرثقیل دروازه ای و جرثقیل نیم دروازه ای، می توان کابین اپراتوری و یا سکوی حمل اپراتور اجرا نمود.
  6. قابلیت ارائه طرح های متنوع برای دستیابی به اهداف مورد نظر در اجرای جرثقیل دروازه ای وجود دارد.
  7. کاربری آسانی دارند و کار با این جرثقیل نیز ساده بوده و نیازی به تخصص و مهارت خاصی ندارد.

 

گردآوری شده توسط: فروشگاه لوازم جرثقیل تجهیز کرین

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی